Skip to content

136 Effingham Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$1,045,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block708
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,800
62%
Improvement Value:$319,100
38%
Total Assessment$833,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,779+2.1%
2024$18,396+2.0%
2023$18,037+0.2%
2022$17,996+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,045,000

From: FRATTAROLA, PATRICIA & MICHAEL A

To: HIGGINS, EAMONN & CATHERINE

Sq Ft2,526DeedBook 6423, Page 561Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3423, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1910