Skip to content

135 Effingham Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$915,500
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block709
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
61%
Improvement Value:$319,700
39%
Total Assessment$825,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,595+2.1%
2024$18,215+2.0%
2023$17,860+0.2%
2022$17,819+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$916,500

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 5661, Page 538NU CodeOutside sample period (5)Recorded7/17/2007

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 5233, Page 166Recorded2/13/2002

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 4504, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1920