Skip to content

762 Clark St

Westfield, NJ 07090

Built 1921

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block709
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1921

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$584,800
87%
Improvement Value:$89,800
13%
Total Assessment$674,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,942+2.1%
2024$14,632+2.0%
2023$14,342+0.2%
2022$14,308+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,489

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6066, Page 778NU CodeAffiliated entity (3)Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 3244, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1921