Skip to content

617 Short Hills Court

Westfield, NJ 07090

Built 1961

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block801
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1961

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,800
97%
Improvement Value:$18,100
3%
Total Assessment$594,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,397+2.1%
2024$13,123+2.0%
2023$12,868+0.2%
2022$12,838-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 4394, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1961