Skip to content

475 Channing Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1933

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block801
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1933

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,500
79%
Improvement Value:$115,500
21%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386+2.1%
2024$12,133+2.0%
2023$11,897+0.2%
2022$11,869-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 6232, Page 542Recorded12/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1933