Skip to content

207 Eaglecroft Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1922

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block807
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,200
64%
Improvement Value:$251,200
36%
Total Assessment$697,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,705+12.0%
2024$14,024+2.0%
2023$13,750+0.2%
2022$13,718+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$579,900

From: YEATTS,JAMES C & HARRIS,CYNTHIA M

To: DI STASI, JEFFREY M & JESSICA

Sq Ft1,357DeedBook 5924, Page 30Recorded9/21/2012

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4520, Page 271

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3831, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1922