Skip to content

617 Embree Crescent

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block807
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-O-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,600
60%
Improvement Value:$318,600
40%
Total Assessment$788,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,750+2.1%
2024$17,388+2.0%
2023$17,049+2.2%
2022$16,681+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From: MAGNUS, WILLIAM D & CAROL ANN, MAGNUS, WILLIAM D & CAROL ANN

To: LOVATO, DAVID R & AMY, LOVATO, DAVID R & AMY

Sq Ft2,778DeedBook 5964, Page 420Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$812,000

From: O'HERN,PAUL & CLARISSA

To: MAGNUS, WILLIAM D & CAROL ANN

Sq Ft2,958DeedBook 5782, Page 851Recorded9/28/2009

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 4668, Page 270

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4049, Page 105

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3396, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1925