Skip to content

105 Eaglecroft Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1971

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Apr 8, 2015

Property Information

Block808
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1971

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,013
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,800
66%
Improvement Value:$246,400
34%
Total Assessment$723,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,286+2.1%
2024$15,954+2.0%
2023$15,643+0.2%
2022$15,607+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$815,000

From: YAVUZ, BULENT O & GULDEREN, YAVUZ, BULENT O & GULDEREN

To: WANG, HUIJUN & YANG, XIAOFAN, WANG, HUIJUN & YANG, XIAOFAN

Sq Ft2,013DeedBook 6055, Page 835Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$394,000
DeedBook 4178, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1971