Skip to content

627 Hanford Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1923

Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block810
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1923

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,957
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,300
70%
Improvement Value:$192,200
30%
Total Assessment$640,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,424+2.1%
2024$14,129+2.0%
2023$13,854+0.2%
2022$13,822+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2960, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1923