Skip to content

107 Catswamp Road

Hackettstown, NJ 07840

Built 1987

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block701.02
Lot23.14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningSFR
Sq Footage2,400
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
25%
Improvement Value:$214,100
75%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,542+3.7%
2024$9,199+4.4%
2023$8,808+0.9%
2022$8,727+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 1853, Page 60

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 1048, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1987