Skip to content

65 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1999

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block716
Lot31
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,526
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
29%
Improvement Value:$241,100
71%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+2.8%
2024$12,620+4.7%
2023$12,053+0.1%
2022$12,042+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$359,900
DeedBook 1855, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$273,990
DeedBook 1643, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1999