Skip to content

1 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 25, 2014

Property Information

Block716
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,571
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
31%
Improvement Value:$215,800
69%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,012+2.8%
2024$11,689+4.7%
2023$11,164+0.1%
2022$11,154+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From: DONLON, DAVID/CONNALLON

To: YENGLE, ROBERT & JANET

Sq Ft1,571DeedBook 2538, Page 304Recorded3/4/2014

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2240, Page 308

Property Sale

Sale
$348,316
DeedBook 1720, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 1499, Page 148

Property Sale

Sale
$2,591,000
DeedBook NaN, Page NaN