Skip to content

7 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block716
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
Description2SWL2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,370
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,700
36%
Improvement Value:$172,200
64%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,326+2.8%
2024$10,049+4.7%
2023$9,597+0.1%
2022$9,589+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,370DeedBook 3548, Page 23Recorded1/6/2026

Property Sale

SaleMulti
$322,927
DeedBook 2149, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$358,000
DeedBook 1921, Page 318

Property Sale

SaleMulti
$317,000
DeedBook 1796, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 1382, Page 333

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 1202, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1988