Skip to content

58 Oriole Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block717
Lot28
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class35
Description2SWL1BG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,372
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$102,200
63%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+2.9%
2024$6,108+3.4%
2023$5,909+1.3%
2022$5,836-0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$239,000

From: GRIGG, JAMES & CONNIE

To: VISCO, MICHELLE

Sq Ft1,372DeedBook 2749, Page 227Recorded3/23/2017

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From: PALSULICH, ANDREA K

To: GRIGG, JAMES & CONNIE

Sq Ft1,372DeedBook 2719, Page 328Recorded10/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$279,900
DeedBook 2090, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$123,700
DeedBook 1519, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1976