Skip to content

19 Purple Martin Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block717
Lot92
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class35
Description2SWL1BG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,372
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,900
62%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120+2.9%
2024$5,947+3.4%
2023$5,752+1.3%
2022$5,681-0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 1913, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 1466, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 1029, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1976