Skip to content

706 Pequest Road

Oxford, NJ 07863

Built 1972

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block17
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLiberty Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,513
Acreage2.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
41%
Improvement Value:$137,900
59%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,918+3.3%
2024$7,664+5.4%
2023$7,273-1.4%
2022$7,375+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,513DeedBook 3008, Page 264Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$347,500
DeedBook 2130, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1972