Skip to content

1075 Us Highway Route 22

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 26, 2002

Property Information

Block100
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings1
ZoningHBRM
Sq Footage---
Acreage2.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,000
67%
Improvement Value:$266,000
33%
Total Assessment$812,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,254+4.5%
2024$23,215-3.6%
2023$24,092+0.4%
2022$23,995-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 1805, Page 191

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1406, Page 190