Skip to content

1011 Us Highway Route 22

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1973
Industrial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block100
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1SCB (3 BLDGS)
Dwellings1
ZoningHBRM
Sq Footage25
Acreage4.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$787,000
49%
Improvement Value:$806,400
51%
Total Assessment$1,593,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,595+4.5%
2024$45,555-3.6%
2023$47,276+0.4%
2022$47,085-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000

From: PHOENIX CAPITAL PROPERTIES INC

To: BOMONT PLACE REALTY, LLC

Sq Ft25DeedBook 2907, Page 277Recorded10/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 1350, Page 294

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 1069, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1973