Skip to content

22 Lynnfield Terrace

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972

Last Sale Date
Oct 26, 2011

Property Information

Block108
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,796
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
36%
Improvement Value:$162,800
64%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+4.5%
2024$7,270-3.6%
2023$7,545+0.4%
2022$7,515-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972