Skip to content

28 Lynnfield Terrace

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block108
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,086
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
40%
Improvement Value:$141,600
60%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+4.5%
2024$6,702-3.6%
2023$6,955+0.4%
2022$6,927-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900

From: CHUNKA, S/KOST, J COEXE CHUNKA, J E

To: RODRIGUEZ, ELVIN

Sq Ft2,086DeedBook 3099, Page 62Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972