Skip to content

75 Lynnfield Terrace

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block109
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,272
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
40%
Improvement Value:$137,300
60%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+4.5%
2024$6,536-3.6%
2023$6,783+0.4%
2022$6,755-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From: HUXTA, BRENDA S

To: EGOLF, ROBERT S

Sq Ft2,272DeedBook 2877, Page 48Recorded7/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1972