Skip to content

62 Pudding Stone Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1974

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block110
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,071
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
38%
Improvement Value:$146,000
62%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,064+4.5%
2024$6,762-3.6%
2023$7,017+0.4%
2022$6,989-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,071DeedBook 3219, Page 337Recorded12/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1974