Skip to content

208 Beers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block11
Lot2.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,924
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
41%
Improvement Value:$125,200
59%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,380+4.5%
2024$6,107+0.3%
2023$6,088+0.4%
2022$6,062-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980