Skip to content

62 Joanna Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2008

Property Information

Block122
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
40%
Improvement Value:$141,300
60%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+4.5%
2024$6,750-3.2%
2023$6,972+0.4%
2022$6,944-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,855
DeedBook 1524, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1972