Skip to content

184 Powder Horn Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1973

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block123
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,316
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
37%
Improvement Value:$153,900
63%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,294+4.5%
2024$6,982-3.6%
2023$7,245+0.4%
2022$7,216-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2042, Page 336

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1307, Page 226

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 1135, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1973