Skip to content

28 Kyle Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2009

Property Information

Block129
Lot24
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
26%
Improvement Value:$253,900
74%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,251+4.5%
2024$9,812-3.6%
2023$10,183+0.4%
2022$10,142-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 2106, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$307,500
DeedBook 1845, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$242,490
DeedBook 1691, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1999