Skip to content

64 Kyle Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block129
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,273
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
29%
Improvement Value:$218,800
71%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,203+4.5%
2024$8,809-3.6%
2023$9,141+0.4%
2022$9,104-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$359,900
DeedBook 1956, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$219,990
DeedBook 1690, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1999