Skip to content

369 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$314,500
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block129
Lot30
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,234
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
28%
Improvement Value:$224,600
72%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,376+4.5%
2024$8,974-3.6%
2023$9,313+0.4%
2022$9,276-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$314,500

From: DUANE, GREGORY J & PATRICIA

To: MCGIVNEY, MARY E/FEHR, JOSEPH

Sq Ft2,234DeedBook 2938, Page 56Recorded2/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$206,900
DeedBook 1669, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$3,465,000
DeedBook 1468, Page 117