Skip to content

53 Kyle Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Dec 7, 2004

Property Information

Block131
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,273
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
28%
Improvement Value:$225,000
72%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+4.5%
2024$8,986-3.6%
2023$9,325+0.4%
2022$9,288-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$362,500
DeedBook 1971, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$227,840
DeedBook 1658, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1999