Skip to content

123 North Prospect Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block12
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,822
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
41%
Improvement Value:$124,300
59%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+4.5%
2024$6,073-3.6%
2023$6,302+0.4%
2022$6,276-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,900
Sq Ft1,822DeedBook 3146, Page 193Recorded3/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1890