Skip to content

65 Vine Alley

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block12
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,543
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
44%
Improvement Value:$113,000
56%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,016+4.5%
2024$5,758-3.6%
2023$5,976+0.4%
2022$5,951+3.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$219,900
Sq Ft1,543DeedBook 2993, Page 203Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2040, Page 124

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1299, Page 25

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1084, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1890