Skip to content

119 North Prospect Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block12
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,158
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
40%
Improvement Value:$134,000
60%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,634+4.5%
2024$6,350-3.6%
2023$6,590+0.4%
2022$6,563-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 1862, Page 228

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 1671, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1940