Skip to content

27 North Prospect Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block14
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,488
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
48%
Improvement Value:$89,900
52%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,950+4.7%
2024$4,728-8.5%
2023$5,166+0.4%
2022$5,145-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900