Skip to content

14 Kyle Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2000

Last Sale Price
$184,990
Last Sale Date
Apr 20, 1999

Property Information

Block132
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,597
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
33%
Improvement Value:$180,100
67%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,047+4.5%
2024$7,702-3.6%
2023$7,993+0.4%
2022$7,961-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$184,990
DeedBook 1620, Page 231