Skip to content

6 Kyle Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Last Sale Price
$222,990
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block132
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,408
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
27%
Improvement Value:$236,700
73%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,744+4.5%
2024$9,326-3.6%
2023$9,678+0.4%
2022$9,639-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$222,990
DeedBook 1695, Page 109