Skip to content

67 Buckeley Hill Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block133
Lot53
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,925
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
31%
Improvement Value:$201,800
69%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+4.5%
2024$8,323-3.6%
2023$8,637+0.4%
2022$8,602-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000

From: HYNEMAN, NELSON L & MARY ELLEN

To: MATHESON, GREGORY T

Sq Ft1,925DeedBook 2652, Page 133Recorded11/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$356,000
DeedBook 2174, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$335,600
DeedBook 2011, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$270,900
DeedBook 1848, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$214,990
DeedBook 1468, Page 243