Skip to content

19 Lauren Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2008

Property Information

Block134
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,066
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
30%
Improvement Value:$214,400
70%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+4.5%
2024$8,717-3.6%
2023$9,046+0.4%
2022$9,010-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 2109, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 1770, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$216,990
DeedBook 1449, Page 266