Skip to content

21 Lauren Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1996

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block134
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,919
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$202,300
69%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,761+4.5%
2024$8,385-3.6%
2023$8,702+0.4%
2022$8,667-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$311,000

From: DIAMOND, ANDREW

To: SOTO, IRVING & HEIDY

Sq Ft1,919DeedBook 2816, Page 71Recorded12/11/2017

Property Sale

SaleMulti
$282,500

From: SEARLE, SCOTT T & EMILY A

To: DIAMOND, ANDREW

Sq Ft1,919DeedBook 2625, Page 170Recorded7/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$342,500
DeedBook 2102, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$189,990
DeedBook 1447, Page 173