Skip to content

13 Melanie Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$227,325
Last Sale Date
Aug 9, 1999

Property Information

Block135
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,674
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
27%
Improvement Value:$247,700
73%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,072+4.5%
2024$9,641-3.6%
2023$10,005+0.4%
2022$9,964-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$227,325
DeedBook 1640, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1998