Skip to content

20 Lauren Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 4, 2015

Property Information

Block135
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,297
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
30%
Improvement Value:$210,500
70%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+4.5%
2024$8,577-3.6%
2023$8,901+0.4%
2022$8,865-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From: ANGELIS, WILLIAM & MINNA

To: HEITZ, PAMELA ANNE

Sq Ft2,297DeedBook 2616, Page 44Recorded6/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 1967, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 1678, Page 320

Property Sale

SaleMulti
$203,900
DeedBook 1639, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1998