Skip to content

5 Windsor Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$199,600
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block136
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,978
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
29%
Improvement Value:$216,600
71%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+4.5%
2024$8,751-3.6%
2023$9,082+0.4%
2022$9,045-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,600
DeedBook 1645, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1999