Skip to content

4 Melanie Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block136
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,986
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
29%
Improvement Value:$218,700
71%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+4.5%
2024$8,811-3.6%
2023$9,144+0.4%
2022$9,107-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$312,000

From: PATTERSON, NEVADA & FULLERTON, CONR

To: TURDO, COLLEEN

Sq Ft1,986DeedBook 3073, Page 216Recorded7/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 2463, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$297,500
DeedBook 2393, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$238,500
DeedBook 1757, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 1475, Page 321