Skip to content

1 Windsor Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1996

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Nov 3, 2012

Property Information

Block136
Lot18
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,778
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
33%
Improvement Value:$181,600
67%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,113+4.5%
2024$7,765-3.6%
2023$8,058+0.4%
2022$8,026-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$247,000
DeedBook 2456, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 2245, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$193,950
DeedBook 1468, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1996