Skip to content

37 Haze Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2000

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block139
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,574
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
27%
Improvement Value:$242,100
73%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,905+4.5%
2024$9,480-3.6%
2023$9,839+0.4%
2022$9,799-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
Sq Ft2,574DeedBook 3359, Page 254Recorded7/10/2023

Property Sale

SaleMulti
$254,990
DeedBook 1729, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000