Skip to content

7 Windsor Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block136
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,596
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
25%
Improvement Value:$265,900
75%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,616+4.5%
2024$10,161-3.0%
2023$10,476+0.4%
2022$10,434-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$421,000
Sq Ft2,596DeedBook 3188, Page 11Recorded8/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$250,500
DeedBook 1714, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 1620, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1999