Skip to content

52 Jade Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2000

Last Sale Price
$237,990
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block139
Lot37
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,380
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
29%
Improvement Value:$222,200
71%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+4.5%
2024$8,949-3.6%
2023$9,287+0.4%
2022$9,249-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$237,990
DeedBook 1755, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2000