Skip to content

14 Jade Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block139
Lot56
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,408
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
28%
Improvement Value:$225,500
72%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403+4.5%
2024$9,000-3.6%
2023$9,340+0.4%
2022$9,302-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,408DeedBook 3394, Page 313Recorded12/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$326,000
Sq Ft2,408DeedBook 3044, Page 123Recorded3/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From: WINNICK, STUART B & JOYCE B

To: TABACCO, DAVID J

Sq Ft2,408DeedBook 2672, Page 76Recorded3/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$261,115
DeedBook 1789, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 2001