Skip to content

44 Haze Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2000

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Apr 18, 2006

Property Information

Block140
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,184
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
29%
Improvement Value:$219,200
71%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+4.5%
2024$8,877-3.6%
2023$9,213+0.4%
2022$9,175-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$382,000
DeedBook 2075, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$249,040
DeedBook 1740, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000