Skip to content

14 Haze Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2000

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block141
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
28%
Improvement Value:$231,100
72%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,570+4.5%
2024$9,160-3.6%
2023$9,506+0.4%
2022$9,468-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$372,500
Sq Ft2,184DeedBook 3135, Page 293Recorded2/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 2080, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$263,490
DeedBook 1795, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 2000