Skip to content

12 Haze Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$653,600
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block141
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,298
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,300
27%
Improvement Value:$239,200
73%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+4.5%
2024$9,392-3.6%
2023$9,747+0.4%
2022$9,707-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$653,600
Sq Ft2,298DeedBook 3491, Page 45Recorded4/3/2025

Property Sale

SaleMulti
$279,490
DeedBook 1815, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 2001